POPULARNE CHOROBY ZWIERZĄT I ZASTOSOWANIE LEKÓW HOMEOPATCZNYCH W TYCH SCHORZENIACH

ZAPALENIE ŚLUZÓWEK

Zapalnie śluzówek to stan zapalny błon oka wewnętrznego. Objawy kliniczne to zaczerwienienie, obrzęk, dyskomfort (zwierze drapie się i pociera oczy), wydzieliny, które są najpierw wodniste, a potem stają się śluzowe – ropne.

Trapi głównie kocięta i zazwyczaj na podłoże wirusowe. Przy zapaleniu śluzówek spotykamy się często z silnymi obrzękami błon śluzowych spojówek, czasem jest on tak znaczny,  że gałka oczna jest prawie niewidoczna. Powieki bywają tak zlepione, że zwierzę nie może ich samo otworzyć. W takich przypadkach nasza pomoc rozpocznie się od miejscowego opatrzenia i oczyszczenia. W dalszej kolejności, w zależności od objawów,  podamy odpowiadający im lek/leki homeopatyczne:

Aconitum napellus

Bardzo gwałtowny początek, często w następstwie przewiania. Podajemy przy pierwszych objawach zapalenia spojówek, potem – w zależności od obserwowanych symptomów – włączamy kolejne leki. Stężenie  9 CH, 1-2 dawki.

Belladonna

Gwałtowny początek, szybko rozwijające się zapalenie. Spojówka przekrwiona, czerwona, obrzęk. Oko bardzo wrażliwe na dotyk, światłowstręt. Wirusowe zapalenia spojówek u kociąt. Stężenie 9 CH, 3-5x dziennie.

Bryonia alba

Powolny początek wirusowego zapalenia spojówek. Problemy sprawia spoglądanie na boki, do góry i na dół, zwierze chętniej obraca lub unosi całą głowę. Kiedy zwierzęta często i dużo piją. Stężenie 5-9 CH, 3-5x dziennie.

Mercurius solubilis

Zapalenie trwające już od kilku dni, prawdopodobnie infekcja bakteryjna, obfity, śluzowo-ropny wyciek, czasem z krwią. Po nocy, wokół oczu, zaschnięta wydzielina ropna. Stężenie 9 CH, 2 razy dziennie.

Hepar sulfuris calcareum

Gęsty, ropny wyciek, powieki wrażliwe na dotyk, obrzmiałe, chłód zaostrza objawy, podczas opatrywania oczu zwierze bywa wręcz agresywne. Stężenie 9 – 15 CH, 3x dziennie.

Agrentum nitricum

Intensywny, ropny lub śluzowo-ropny wyciek z oka, pogarsza się w cieple, a ustępuje na świeżym powietrzu. Stężenie 9 CH, 3-5x dziennie.

Eupharsia officinalis

Alergiczne podrażnienie spojówek kurzem lub pyłem, z wodnistym, obfitym i drażniącym łzawieniem. Spojówka czerwona, podrażniona. Niekiedy podrażniona też rogówka. Opuchlizna powiek. Wodnisty wyciek z nosa. Stężenie 9 CH, 3 -5x dziennie.

Pulsatilla

Zmienny, niedrażniący wyciek z oka, zwykle kleisty, poprawa następuje na świeżym powietrzu.

Stężenie 9 CH, 3-5x dziennie.

KATAR

Katar to stan zapalny śluzówki nosa o rozmaitym podłożu. Na katar najczęściej cierpią koty i zazwyczaj ma on charakter infekcji wirusowej. Do leczenia tego typu infekcji doskonale nadają się niektóre leki homeopatyczne. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów  należy zawsze podać Oscillococcinum,  2-3x dziennie 1 dawkę. Lek ten można  podawać również  prewencyjnie, w porach wzmożonego ryzyka (wiosna, jesień). Oscillococcinum stosowane prewencyjnie podaje się 1-2x tygodniowo np. po rozpuszczeniu w wodzie. Poniżej przedstawiamy listę leków homeopatycznych, które dopasowujemy do zaobserwowanych objawów.

Nux vomica

Lek podajemy w początkowej fazie nieżytu nosa, kiedy katar pojawił się w następstwie ekspozycji na wilgotne i chłodne powietrze lub przeciąg, kiedy z noska wycieka wodnista wydzielina, kot kicha, a rano ma suche strupy u nozdrzy. Stężenie 9 CH, co dwie godziny, w miarę stosowania – wydłużać interwały.

Allium cepa

Obfite łzawienie, które nie podrażnia oczu, przy jednoczesnej wodnistej wydzielinie z nosa, która nosek podrażnia. W rezultacie okolica dziurek nosa jest obolała. Często jest to objaw rozpoczynającego się nieżytu nosa u kota. Stężenie 9 CH, dawkowanie  – jak wyżej.

Euphrasia officinalis

Objawy odwrotne w stosunku do opisanych powyżej, czyli drażniące  łzawienie, okolica oczu jest zaczerwieniona, oczy pieką – zwierzę je mruży, podczas gdy  wyciek z nosa jest wodnisty i niedrażniący. W cieple objawy się nasilają. Stężenie 5 – 9 CH,  co 2 godziny, w miarę stosowania wydłużać interwały.

Hepar sulfuris calcareum

Z nosa wycieka (lub jest wydmuchiwana) żółtawa, czasem wręcz żółto-zielona ropiejąca wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Zwierzę często jest w trakcie badania rozzłoszczone i niespokojne. Stężenie 9 CH, 5x dziennie, w miarę stosowania obniżamy do 2x dziennie.

Pulsatilla

Niedrażniąca żółtą wydzielina z nosa i oczu, powieki zlepione. Poprawa następuje na świeżym powietrzu. Utrata węchu, zwłaszcza u kotów, która skutkuje brakiem apetytu. Stężenie 9 – 15 CH, 2-5x dziennie.

Kalium sulfuricum

Podobne objawy, jak w przypadku Pulsatilli, stosuje się w przypadkach, kiedy jej włączenie nie przyniosło ulgi. Trzecie stadium zapalne.

Stężenie 5-9 CH 3x dziennie.

 

KASZEL

Kaszel jest objawem zapalenia błon śluzowych tchawicy, oskrzeli, a czasem pęcherzyków płucnych. Często mamy do czynienia z poważnym schorzeniem, lecz również wtedy możmy podawać leki homeopatyczne, niekiedy łącząc je medycyną klasyczną. Poniżej przedstawiamy leki homeopatyczne na kaszel. Zawsze staramy się dopasować je do zaobserwowanych objawów.

 

NAGŁY/OSTRY STAN – SUCHY KASZEL

Na początku choroby klasycznie podajemy Oscillococcinum, 1-2x dziennie.

Aconitum napellus

Kaszel ostry, będący następstwem ekspozycji na działanie suchego, chłodnego powietrza, przy gwałtownym wzroście temperatury otoczenia. Stężenie 9 CH, kilka dawek na początku choroby.

Ferrum phosphoricum

Lek stosujemy przy ostrych zapaleniach tchawicy i oskrzeli, na kaszel suchy, krótki, spazmatyczny, przy  braku gorączki lub stanie podgorączkowym, kiedy w wyniku ataków kaszlu pojawi się flegma i krew. Jeśli innym objawom towarzyszy krwawienie z nosa. Stężenie 9-15 CH, 2-3x dziennie.

Bryonia alba

Lek podajemy po pojawieniu się kaszlu, kiedy łączy się on z suchością śluzówek i pragnieniem.  Zwierzę się raczej niechętnie porusza, gdyż ruch skutkuje wzmożeniem  kaszlu. Lek ten jest odpowiedni także w przypadku kuracji zapalenia opłucnej. Stężenie 9-15 CH na początku co 1-2 godziny, z biegiem czasu przedłużając interwały.

Hepar sulfuris calcareum

Kaszel suchy, szorstki, głos szczekliwy, zachrypnięty. Trudne wykasływanie śluzowo-ropnej wydzieliny, niekoniecznie widocznej, ponieważ zwierzę ją połyka. Kaszel wywołuje i pogarsza zimne powietrze lub przeciąg. Stężenie 5-9 CH, 3-6x dziennie.

Spongia tosta

Kaszel suchy, szorstki, pogorszenie w miejscu ciepłym oraz w pozycji leżącej.

Stężenie 5-9 CH, 3-6x dziennie.

Drosera

Kaszel suchy, częsty i krótki. Pogorszenie w nocy. Stężenie 9-15 CH, 2-3x dziennie.

 

KASZEL WILGOTNY

Coccus cacti

Lek przy szybkim kaszlu, z obecnością wykasływanej, białej flegmy. Lek ten ułatwia odkrztuszanie.

Stężenie 5-9 CH, 3-6x dziennie.

Ipeca

Kaszel gwałtowny, napadowy, prowadzący do odruchów wymiotnych, wydzielina zalegająca w oskrzelach, czasem duszności lub wymioty. Częsty u młodych osobników. Kaszel ten nasila się podczas aktywności na świeżym powietrzu. Stężenie 9 CH, 3-6x dziennie.

Antimonium tartaricum

Kłopotliwe, bądź prawie niemożliwe odkrztuszenie, wręcz duszność. Pogorszenie w cieple. Lek obejmuje swoim  spektrum działania oskrzela. Odpowiedni  także w przypadku chronicznych schorzeń dróg oddechowych u osobników w podeszłym wieku. Stężenie 5-15 CH 2-5x dziennie.

Kalium sulfuricum

Zapalenie oskrzeli połączone z odkasływaniem żółtej wydzieliny. Pogorszeneiw ciepłym pomieszczeniu, poprawa na świeżym powietrzu. Stężenie 9-15 CH, 2-5x dziennie.

Sulfur iodatum

Nawracające zapalenie oskrzeli, gdy pogorszenie powodują ciepło i wysiłek fizyczny. Skuteczny lek by doleczyć stan zapalny oskrzeli oraz jako prewencja przy skłonności do nawrotów infekcji górnych dróg oddechowych, np.u kotów z FIV. Sprawdza się również przy zapaleniu opłucnej.

Stężenie 9-15 CH, 2x dziennie.

CHRONICZNY KASZEL I DUSZNOŚĆ

Arsenicum album

Męczący suchy kaszel. Duszność głównie w nocy, z pogorszeniem pomiędzy pierwszą a trzecią  nad ranem. Często towarzyszy niewydolności serca. U osobniki często odczuwających chłód, lgnących do ciepłych miejsc. Objaw współwystępujący wraz z chorobami skóry.

Stężenie 15 – 30 CH 1x dziennie na początku leczenia, z biegiem terapii obniżamy na 2 – 1x dziennie. (coś tu jest nie tak w oryginale, brak logiki) TO TRZEBA SPRAWDZIĆ (MW)

Kalium carbonicum

Zwierzę zmęczone, utrzymująca się duszność, nasilanie się kaszlu i problemów z oddychaniem między drugą a czwartą rano. Kaszel  silniejszy w pozycji siedzącej, pogorszenie na chłodzie. Zaburzenia  funkcjonowania  układu krążenia, kaszel taki czasem współwystępuje z hipotensją – niskim ciśnieniem.Stężenie 9-15 CH, 1-2x dziennie.

Carbo vegetabilis

Duszność, błony śluzowe w jamie ustnej i język są zsiniałe, zwierzę jest wyraźnie zmęczone. Niewydolność oddechowa towarzysząca chronicznemu zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc, jak i przy niewydolności serca.

Stężenie 15 CH, w tym stadium jak najczęściej, po uzyskaniu poprawy, wydłużamy odstępy i podajemy kolejne leki, w zależności od innych objawów, rodzaju kaszlu, czy występowania duszności.

Phosphorus

Suchy, bolesny kaszel, nasila się wieczorem i w nocy, zwierzę pije większe ilości wody, ale często ją zwraca. Lek stosowany przy zapaleniu płuc, w wykasływanej wydzielinie może obecna być krew. Odpowiedni zarówno w przypadku niewydolności lewej, jak i prawej strony serca. Stężenie 9-15 CH,  1x dziennie, później 2 – 3x tygodniowo.

Ammonium carbonicum

Sycząca duszność z drażniącym kaszlem, ogólna słabość. Chroniczne zapalenie oskrzeli, duszność towarzysząca niewydolności serca. Stężenie 9-15 CH, 1-3x dziennie, później 2-3x tygodniowo.