CHOROBY NAREK U ZWIERZĄT DOMOWYCH. ODPOWIEDŹ HOMEOPATYCZNA.
NIEWYDOLNOŚĆ NEREK
Zarówno ostre, jak i chroniczne problemy w funkcjonowaniu nerek to poważne choroby, w obliczu których medycyna alopatyczna ma ograniczoną skuteczność działania. Między innymi właśnie dlatego leki homeopatyczne stanowią wartościową alternatywę. Okazują się one bowiem niezastąpione przy leczeniu ostrej i chronicznej niewydolności nerek; wraz z terapią infuzyjną i właściwą dietą wspomagają one funkcjonowanie nerek, o ile oczywiście nie doszło jeszcze do nieodwracalnych zmian w tkankach.
OSTRA NIEWYDOLNOŚĆ NEREK
W przypadku takiej diagnozy – w zależności od objawów – możemy zastosować poniższy lek lub leki:
Apis mellifica
Nagłe przerwanie oddawania moczu lub bardzo mała jego ilość. W moczu obecne są białka i krew. Bolesna mikcja. Zwierzę nie pije, szuka chłodnych miejsc. Stężenie 15 CH, co godzinę.
Belladonna
Bóle w okolicy nerek, niekiedy jednostronne, częste oddawanie moczu, pragnienie, wysoka gorączka. Stężenie 9 – 15 CH, co 2 – 3 godziny.
Berberis vulgaris
Bóle w okolicy nerek, mikcja jest bolesna i wyczerpująca/mozolna. Mocz mętny, oddawany w małej ilości, w jego osadzie obecne są piasek i śluz. Stężenie 9 CH, co 2 – 3 godziny.
Arnica montana
Krew w moczu jest wręcz widoczna, zwierzę słabe, wycieńczone, ruch pogarsza jego stan. Zalecamy stężenie 9 – 15 CH, co 3 – 6 godzin.
Phosphorus
Lek ten stosuje się w celu wzmocnienia tkanek nerek,. Stosowany przy schorzeniach przebiegających z krwawieniem, wtedy, kiedy w moczu widzimy ślady krwi. Zwierzę chce pić zimną wodę i jednocześnie wydala niewielkie ilości moczu. Stężenie 15 CH, 2 – 3x dziennie.
Arsenicum album
Zmniejszona ilość wydalanego moczu. W czasie jego wydalania zwierzę popiskuje i i skomle. Wydalaniu towarzyszy pieczenie. Pomimo pragnienia zwierze mało pije. Czasami pojawiają się obrzęki kończyn. Widoczne osłabienia, poprawa w cieple. Stężenie 9 – 15 CH, 2 – 3x dziennie.
Mercurius solubilis
Kiedy objawem chorony nerek jest ślinienie, cuchnący oddech i podwyższona temperatura. Stężenie 9 CH, 3 – 5x dziennie.
UWAGA: w bardzo ostrych stanach można łączyć do trzech leków, jednocześnie rozpoczynając leczenie od kilku dawek w stężeniu 200 CH.
CHRONICZNA NIEWYDOLNOŚĆ NEREK
Phosphorus
Objawy na które odpowiada Phosphorus opisane powyżej. W przypadku chronicznej niewydolności nerek lek ten jest wprost niezastąpiony. Stężenie 15 CH, 2x dziennie, bądź na początku terapii 200 CH, 1x dziennie.
Arsenicum album
Kiedy objawem klinicznym jest powiększenie brzucha. Inne objawy to niepokój przechodzący w apatię, obrzęki i wyraźna wrażliwość na zimno. Stężenie 15 CH, 2 – 3x dziennie, na początku 200 CH wieczorem.
Ammonium carbonicum
Słabość, mdłości, apetyt, który mija po kilku kęsach zjedzonych ze entuzjazmem. Lek szczególnie wskazany dla kotów u których obserwujemy powyższe objawy. Stężenie 9 CH, 2 – 3x dziennie, później 15 CH 1x dziennie, wieczorem.
STANY ZAPALNE NEREK
Leczenie homeopatyczne możemy z powodzeniem zastosować zarówno w przypadku zapalenia tkanki nerek, jak i miedniczek. W praktyce nie jest konieczne dokładne określenie miejsca, w którym toczy się stan chorobowy. Ważne są objawy: ból w okolicy nerek i brzucha, niekiedy wysoka gorączka, mocz o nieprzyjemnym zapachu, obecna jest w nim krew i ropa. Terapia homeopatyczna pozwala albo na całkowite uniknięcie antybiotykoterapii, albo na zasadnicze obniżenie dawek i skrócenie czasu jej stosowania, co w rezultacie oszczędza nerki zwierzęcia.
Pyrogenium
Przy powyższych objawach jest to lek pierwszego wyboru. Stężenie 15 – 30 CH, 1 – 2x dziennie.
Benzoicum acidum
Mocz jest ciemny, wręcz brązowawy, o wyraźnie stęchłej woni. Stężenie 5 – 9 CH, 2 – 3x dziennie.
Formica rufa
Mętny, cuchnący mocz i śmierdząca biegunka, zwierzę zmęczone, szukające ciepłych miejsc. Stężenie 5 CH, 3 – 5x dziennie, później 9 CH 2x dziennie.
Hepar sulfuris cacareum
Przeciwropny lek, stosowany gdy w moczu obecna jest ropa. Zwierzę odczuwa ból i jest „marudne”. Stężenie 5 – 9 CH, 3 – 5x dziennie, albo po każdym oddaniu moczu.
KAMIENIE PĘCHERZA MOCZOWEGO
Kamienie moczowe mogą powstawać zarówno w nerkach, jak w pęcherzu. Mogą mieć różną wielkość i być zbudowane z różnych związków chemicznych. Dzięki odpowiednio dobranym lekom homeopatycznym urolity (kamienie) i piasek, zalegający w nerkach – dają się łatwo rozpuścić. Z drugiej strony – podając leki homeopatyczne prewencyjnie – można nie dopuścić do utworzenia się kamieni. Należy mieć to na uwadze, szczególnie gdy diagnoza ta się powtarza, albo kiedy doszło już do operacyjnego usunięcia urolitów. Oto czym możemy walczyć z kamieniami pęcherza moczowego.
Calcarea carbonica
Lek na kolkę nerkową oraz ostry ból nerek przy kamicy nerkowej. Stężenie 30 CH, co 30 minut.
Berberis vulgaris
Drenaż nerek przy kamicy nerkowej i ból w okolicy nerek. Ilość i wygląd moczu często się zmienia. Stężenie 5 – 9 CH, 2 – 3x dziennie.
Lycopodium clavatum
Drenaż nerek i dróg żółciowych. Jeśli chodzi o urality w pęcherzu – lek ten stosować możemy zarówno do ich rozpuszczania, jak i prewencyjnie.
Stężenie – najlepiej działa stosowanie coraz wyższych stężeń: 5 CH, 3x dziennie, potem 9 CH, 1-2x dziennie, wreszcie 15 CH, 2 – 3x tygodniowo.
Calcarea phosphorica
Prewencyjnie, by zapobiec nawrotom w tworzeniu się urolitów. Stężenie 5 CH 1x dziennie, następnie zmniejszyć częstotliwość do 2x dziennie.
Ammonium carbonicum
Rozpuszcza i zapobiega tworzeniu się kamieni struwitowych, częstych u kotów. Leczniczo 5 – 9 CH, 1 – 3x dziennie. Prewencyjnie – na początku 1x dziennie, później razy tygodniowo.
ZAPALENIA PĘCHERZA MOCZOWEGO
Zapalenie śluzówki pęcherza moczowego miewa różne przyczyny. By poprawnie dobrać leki homeopatyczne, trzeba dobrze przyjrzeć się objawom. Zazwyczaj jest to częste oddawanie moczu, bóle przy oddawaniu moczu (którym towarzyszy pomiaukiwanie i popiskiwanie), a także obecność krwi i ropy w moczu. Włączenie homeopatycznego leczenia niedługo po zidentyfikowaniu pierwszych objawów pozwala szybko wygasić stan zapalny, jak również zapobiegać jego nawrotom.
Sarsaparilla
Ostre i chroniczne zapalenie pęcherza moczowego. Ostre zapalenie, któremu towarzyszy silny ból przy oddawaniu moczu. Stan ostry: zaczynamy od 30 CH, 2 do 5 razy pod rząd, potem włączamy kolejne leki. W przypadku chronicznych stanów zapalnych – 9 CH, 2x dziennie.
Cantharis
Ból przed i po oddaniu moczu, w moczu widać ślady krwi. Stężenie 5 – 9 CH co godzinę, następnie zmniejszamy częstotliwość.
Mercurius corrosivus
Częste oddawanie moczu, albo wręcz jego ściekanie/odsączanie. Również objawy bólowe oraz ślady krwi w moczu. Stężenie 5 – 9 CH co 1 – 2 godziny, po uzyskaniu poprawy, kontynuujemy terapię stosując Mercurius solubilis 9 lub 15 CH, 1 – 2x dziennie.
Equisetum hiemale
Bolesność cewki moczowej. Ból po oddaniu moczu, pęcherz bardzo wrażliwy na dotyk. Zwierzę protestuje, kiedy chcemy je podnieść. Oddawanie moczu jest częste, czasem dochodzi też jego nietrzymania. Stężenie 5 – 9 CH 3 – 5x dziennie.