MŁODE KOTY I PSY.  KILKA RAD HOMEOPATY.

TĘSKNOTA

W szczeniaku lub kocięciu nowy dom wywołuje niekiedy poczucie tęsknoty. Do tej pory szczenię żyło w sforze psów, pośród rodzeństwa, a teraz musi przyzwyczaić się do nowej “sfory” – rodziny. Czasem nie stanowi to żadnego problemu, zwierzęta szybko się aklimatyzują, jednak niektóre z nich miewają z tym problem. Poniższe leki mogą skrócić czas adaptacji, a okres ten uczynić mniej przykrym.

Natrum muriaticum

Szczenię lub kocię tęskni, jest smutne, niechętnie przyjmuje pokarm, niewiele jest w stanie je rozweselić. Zwierzak jest nieufny w stosunku do obcych, również wobec nowego opiekuna. Najsmutniej jest do południa… . Stężenie 15-30 CH, 2-3 razy tygodniowo.

Arnica montana

Szczeniak czy kociak boi się obcych ludzi, obcych przedmiotów, unika dotyku, głaskania, chce być sam,  sprawia wrażenie, jakby był rozleniwiony. Stężenie 15 CH, 1x dziennie.

Sepia officinalis

Szczeniak jest obojętny, apatyczny, nie wykazuje zainteresowania kontaktem z nowym właścicielem, choć nastrój poprawia mu ruch na świeżym powietrzu, np. spacer. Stężenie 15 CH, 1x dziennie.

Pulsatilla

Na kolanach lub na rękach szczenię czy kocię zadowolone, problem rodzi się wówczas, gdy nikt się nim nie zajmuje. Jest hipochondryczne, „narzeka”, kiedy tylko go zaczepić. Stężenie 15 CH 1x dziennie, albo co drugi dzień.

Ignatia amara

Zwierzak smutny, ma  problemy trawienne, brak mu apetytu, rozwesela go zabawa, spacer, lub jakaś inna rozrywka. Bierze głębokie wdechy i wydechy, jakby wzdychał. Stężenie 15 CH 1x dziennie albo co drugi dzień.

LĘK

Przyjrzyjmy się sytuacji, gdy szczenię jest już przyzwyczajone do warunków domowych, a problemy i zmiany zachowania pojawiają się w określonych sytuacjach – w obcym, nowym miejscu, podczas spacerów, w środkach komunikacji, w mieście, czy w przestrzeni, gdzie jest sporo ludzi. W zależności od okoliczności i kontekstów podamy wtedy następujące leki.

Phosphorus

Lek stosuje się w przypadku, gdy lęk wywołany jest przez burzę, ciemność; w ciągu dnia pies jest spokojny, odprężony – niepokój zaczyna się w nocy. W czasie burzy szuka miejsca, gdzie mógłby się schować – najchętniej pod łóżkiem. Lęk wywołują też petardy i inne wybuchy. Stężenie 15 CH 1x dziennie, potem stopniowo zmniejszamy do 1x tygodniowo.

Causticum

Strach przed ciemnością, niepokój w nocy; zwierze nieustannie chodzi, zmienia położenie, reaguje na każdy dźwięk. Często są to psy, które kochają kałuże i muszą przebiec przez każdą z nich. Stężenie 15 CH 1x dziennie, stopniowo zmniejszamy do 1x tygodniowo.

Argentum nitricum

Lęk wysokości.  Pomimo, że wysokość (rozumiana jako przestrzeń po łapkami) psa czy kota –  paradoksalnie  – przyciąga, boi się on skoczyć, czy zejść na dół, trzęsie się, skomle (miauczy). Wracając w miejsce, w którym doświadczył już takiej traumy, może dostać biegunki. Stężenie 15 – 30 CH,  2 – 3 razy tygodniowo.

Borax

Dla zwierząt mających problemy z podróżowaniem autem, z jazdą windą (ruchem góra – dół), dla takich, które są bojaźliwe i wrażliwe na nagłe dźwięki. Stężenie 15 CH 3x w tygodniu, potem tylko przed podróżą.

Calcarea carbonica

Szczenię lub kocię w obcej przestrzeni przejawia brak zaufania, wręcz strach.  Często są to zwierzęta przysadziste, powolne, nowych rzeczy uczą się pomału, ze strachu potrafią zaatakować, choć nikt się tego nie spodziewa. Stężenie 15 – 30 CH,  2 – 3x tygodniowo.

Silicea

Osobniki bojaźliwe, w obcym środowisku niespokojne, podporządkowują się, choć są bystre. Gdy się już zaadaptują, lękliwość mija. Stężenie 15 – 30 CH,  2 – 3x tygodniowo.

BRAK APETYTU, TRUDNOŚCI W PRZYJMOWANIU POKARMU

Dla szczenięcia/ kocięcia, które było przyzwyczajone do przyjmowania pokarmu wraz ze swoim rodzeństwem przejście na karmienie w nowym domu potrafi powodować problemy. Homeopatyczne leki pomogą przejść przez ten okres tak, by nasz podopieczny nie stał się “wybredny”, w myśl zasady “jak nie zjem TEGO, na pewno dadzą mi COŚ lepszego”.

Lycopodium clavatum

Szczeniak lub kociak zaspokaja głód kilkoma kęsami, najchętniej cały dzień coś by po troszeczku pogryzał. Typy osobników, które podporządkowują się dominującemu przedstawicielowi, ale kiedy wyczują kogoś słabszego, same przyjmują wobec niego pozycję dominującą, natychmiast stawiając się wyżej w hierarchii. Cierpią na wzdęcia. Stężenie 9 CH, 1 – 2x dziennie.

Arsenicum album

Zwierzęta, które były przyzwyczajone do pewnego, określonego sposobu funkcjonowania i jego zmiana sprawia im trudności. Ciągle im zimno, są chude, nie chcą jeść, często odczuwają pragnienie. Stężenie 15 CH, 1x dziennie.

Natrum muriaticum

Szczenięta i kocięta naprzemiennie objadają się, albo nie mają apetytu. Z przewagą tego drugiego. Smutne z powodu odłączenia od sfory. Sprawdź w części „Tęsknota”.

Ignatia Sprawdź w części  „Tęsknota”, powyżej.

SZCZEPIENIA

Przed ukończeniem 6 miesiąca życia na szczenięta i kocięta czeka kilka szczepień, które dla ich organizmów stanowią oczywiste obciążenie. Czasem szczepienia te wywołują niepożądane efekty uboczne które można wygasić za pomocą leków homeopatycznych.  Skutkom ubocznym szczepienia można też zapobiegać, podając leki prewencyjnie –  przed i bezpośrednio po szczepieniu.

NIEPOŻĄDANE EFEKTY POSZCZEPIENNE

Gelsemium

Po szczepieniu zwierze wygląda na zmęczone. Śpi, niechętnie się porusza. Najcześciej objawy te występują po szczepionkach zawierających wirus parainfluenzy. Stężenie 9 CH co godzinę, aż do zniknięcia objawów.

Apis mellifica

W następstwie szczepienia pojawia się obrzęk powiek, pyska lub całej głowy. Czasem możemy zauważyć również bąble, które wyglądają jak po ugryzieniu przez komara. Innym objawom mogą  towarzyszyć również wymioty. Najczęściej po szczepieniu przeciw leptospirozie. Stężenie 15 – 30 CH, co 15 – 30 minut. Można dodać również  Histamine 15 CH lub Poumon histamine 15 CH.

PREWENCJA HOMEOPATYCZNA PRZED SZCZEPIENIEM

Phosphorus

Podaje się prewencyjnie przed szczepieniem przeciw leptospirozie, wirusowemu zapaleniu wątroby, kaszlowi kenelowemu, parwowirozie, parainfluenzie i herpeswirozie. Stężenie 9 CH 1x dziennie przez tydzień przed szczepieniem.

Thuya occidentalis

Szczepienie przeciw wściekliźnie, boreliozie, a także pozostałe szczepienia. Stężenie 15 CH,  3 – 4 dni po szczepieniu 1 x dziennie.

PARAZYTOZY, LEKI ODPOWIEDNIE PRZY ODROBACZANIU

Szczenięta i kocięta są z reguły regularnie odrobaczane. Odrobaczaniu często towarzyszą wymioty i biegunka. Ma to związek z usuwaniem z organizmu toksyn z pasożytów, które zalegały w jelitach, gdyż po ich obumarciu dochodzi do nadtrawienia. Wymioty i biegunka są w tym przypadku mechanizmem obronnym organizmu, zatem nie powinno się ich stopować w sposób gwałtowny. Zastosowanie homeopatii sprzyja tutaj stopniowej detoksykacji organizmu.

Nux vomica

Wymioty, biegunka, spadek apetytu związany z odrobaczaniem. Skurcze brzucha. Stężenie 9 CH, co godzinę.

Ledum palustre

Lek podawać należy prewencyjnie przeciw ukąszeniom kleszczy i komarów. U osobników u których nie działają obroże, bądź kiedy regularnie podajemy preparaty na odrobaczanie. Ledum wzmocnia bowiem ich działanie. Można je podawać długoterminowo, nawet przez cały sezon. Stężenie 9 CH, 1x dziennie.