Niektóre schorzenia układu pokarmowego u zwierząt
Ekstrakcja zębów
Niestety zarówno psy jak i koty często cierpią z powodu próchnicy. Popsute zęby i zapalenie dziąseł bywają bardzo bolesne, a w dodatku mogą być one przyczyną kolejnych, jeszcze niebezpieczniejszych chorób. Kiedy jedynym sposobem okazuje się usunięcie zęba, warto podać kotu lub psu Arnica (badaj najpopularniejszy lek homeopatyczny). Wspomaga ona leczenie dziąseł, ale też znacznie obniża poziom bólu i zmniejsza krwawienie. Podaj więc pojedynczą dawkę Arnica 30 CH w dzień poprzedzający wizytę u dentysty, jeszcze jedną dawkę rano (w dniu zabiegu). Po zabiegu kontynuuj kurację stosując dwie lub więcej dawek dziennie, aż do momentu, kiedy ból minie. Zazwyczaj trwa to od jednego do dwóch dni.
Zapalenie dziąseł
Kilka szczególnie narażonych ras psów, w tym yorki, boksery i pudle, a także wszelakie koty mają skłonność do zapalenia dziąseł. Leki homeopatyczne podane odpowiednio wcześnie pozwalają uniknąć choroby. Leki te stanowią skuteczną alternatywę wobec antybiotyków, które podawane przez dłuższy czas mogą mieć rozmaite skutki uboczne.
Wyróżniamy dwa podstawowe typy zapalenia dziąseł i każde z nich leczyć będziemy w nieco inny sposób.
- rumieniowe zapalenia dziąseł, które charakteryzuje się zaczerwienieniem, niewielkim obrzękiem dziąsła i niewielkim bólem.
- wrzodziejące – martwicze zapalenia dziąseł, kiedy przekrwienie jest intensywne, pojawiają się też owrzodzenie, dysfagia i nieświeży oddech.
W pierwszym przypadku dobrze jest najpierw oczyścić zęby i zlikwidować przekrwienie dziąseł. W tym celu stosujemy glinkę w proszku lub propolis. Następnie przystępujemy do leczenia homeopatycznego i podajemy:
– Belladonnę 5 CH
- Apis 5 CH, 5 granulek codziennie ( rano i wieczorem ), przez jeden tydzień w miesiącu.
Jeśli chodzi o wrzodziejące – martwicze zapalenia dziąseł, zastosujemy następujący schemat leczenia:
- Phytolacca® – roztwór w stosunku 1 łyżka na 2 łyżki wody, który wacikiem nakładamy na dziąsła. Kurację tę kontynuujemy przez codziennie przez jeden tydzień w miesiącu.
- Mecurius solubilis 5 CH
- Lachesis mutus 5 CH, od 3 do 5 granulek codziennie rano i wieczorem przez miesiąc, następnie codziennie przez jeden tydzień w miesiącu.
Temat zębów zakończymy jeszcze jednym ciekawym wątkiem, tym razem niezwiązanym z chorobą. Chodzi o wymianę zębów z mlecznych na stałe, która – podobnie jak w przypadku ludzi – bywa bolesna dla samego zwierzęcia, ale też uciążliwa dla jego opiekunów. Żeby zmniejszyć niepotrzebne cierpienie psa czy kota podamy mu:
- Chamomilla 5 CH, od 2 do 5 granulek rano i wieczorem, na przemian z
- Belladonna 5 CH, od 2 do 5 granulek rano i wieczorem, aż do ustąpienia objawów.
Katalog chorób i/lub objawów ,które mogą być leczone homeopatycznie
U gryzoni towarzyszących i zajęczaków ważne miejsce jeśli chodzi o przyczyny konsultacji zajmują schorzenia jamy ustnej i zębów: choroby, ropnie, wady zgryzu, złamania zębów. Obraz kliniczny jest zróżnicowany w zależności od umiejscowienia schorzenia: nadmierne ślinienie, epifora, zapalenie spojówek, ropień pozagałkowy. Leczenie często ma charakter chirurgiczny, polegający na ekstrakcji lub przycinaniu zęba (wada zgryzu okolicy jarzmowej).
- Zalety homeopatii
Badanie zębów zwierząt jest rutynowo wykonywane u weterynarza. Oprócz informacji o przynależności rasowej, daje homeopacie wiele informacji o konstytucji zwierzęcia.
- Aby wymiana zębów mlecznych była bezbolesna (młode osobniki są nadmiernie nerwowe, słabo rosną i mają kapryśny apetyt):
– Chamomilla 5 CH, od 2 do 5 granulek rano i wieczorem, na przemian z:
– Belladonna 5 CH, od 2 do 5 granulek rano i wieczorem do ustąpienia objawów.
- Aby ułatwić wyrzynanie się zębów u mięsożerców i uniknąć zaburzeń jelitowych, opadania uszu u psów z prostymi uszami podawać od 8 tygodnia:
– Osteocynesine® 1 do 3 tabletek dziennie przez 8 miesięcy.
- Ruchomy ząb świadczyć może o tendencji do tworzenia się ropnia lub wypadnięcia. Dlatego wskazane jest oczyszczenie szyjki zęba sodą oczyszczoną i nagietkiem przed jego usunięciem.
- Jeśli zęby łatwo ulegają złamaniu: może to być związane z rasą lub niezrównoważoną dietą. Przyczyną może być również kamień nazębny. U ras brachycefalicznych, małych psów z konstytucja fluoryczną, takich jak Yorkshire i psy karłowate, będziemy podawać w kuracjach trwających 6 tygodni, 3 razy w roku:
– Aurum 5 CH, od 2 do 5 granulek rano.
– Osteocynesine®: od 1 do 3 tabletek rano i wieczorem przez 6 tygodni.
- Jeśli ząb się złamał, doradzamy podanie podczas oczekiwania na ekstrakcję złamanego zęba:
– Traumasedyl 10 do 60 kropli co 10 minut cztery do pięciu razy i miejscowo nakładaj kompresy z czystego Calendula®.
- Po ekstrakcji:
– Traumasedyl®.
– Abcedyl®, od 10 do 60 kropli każdego ranka i wieczora przez 4 dni.
Często spotyka się je u ras karłowatych charakteryzujących się skróceniem pyska, co odpowiada budowie fluorycznej.
Ropnie są związane z infekcjami korzeni zębowych (często PM1) i występują jako liczne ubytki kostne zdiagnozowane radiologicznie.
Po ekstrakcji zęba, aby umożliwić gojenie dziąseł i kości oraz zapobiec nawrotom:
– Aurum 9 CH, 1 dawka tygodniowo przez 3 tygodnie.
– Traumasedyl®, 10 kropli na 1 tydzień.
– Abcedyl®, 10 kropli rano i wieczorem przez 3 tygodnie.
– Osteocynesine®, 1 tabletka dziennie przez 3 tygodnie.
3.3. Wady uzębienia u gryzoni domowych i zajęczaków
- Stan ten wynika z nadmiernego wzrostu zębów bez normalnego zużycia, gdy zgryz już nie istnieje. Może mu towarzyszyć ptyalizm w przypadku wad zgryzu okolicy jarzmowej. Może być pochodzenia wrodzonego (królik miniaturowy), urazowego, pokarmowego (brak twardych lub zdrewniałych pokarmów pozwalających na ścieranie), odżywczych (niedobór witaminy C świnki morskiej) lub wtórnego do anoreksji (zobacz „apetyt”) trwającej ponad tydzień u królika karłowatego.
We wszystkich przypadkach homeopatia będzie wspomagać przycinanie zębów i/lub ekstrakcje (ekstrakcje zalecane w przypadkach nadmiernego wzrostu siekaczy i ropni), podając:
- Przed (dzień przed) i po przycięciu lub ekstrakcji:
– Traumasedyl (Arnica i Hypericum) 10 kropli rano i wieczorem przez 5-6 dni.
- Po przycięciu lub ekstrakcji dodaj:
– Abcedyl®, 10 kropli rano i wieczorem przez 5 dni.
– Ostéocynésine®, 1 pokruszona tabletka rano i wieczorem przez 2 miesiące.
- Jeśli po ekstrakcji nadal występuje nadmierne ślinienie, dodaj:
– Mercurius solubilis 5CH 2 granulki rano i wieczorem przez 8 dni, a następnie 1 raz w tygodniu przez 3 tygodnie.
- Jeśli towarzyszy zapalenie spojówek, dodać:
- Allium cepa compose 10 kropli rozcieńczonych w niewielkiej ilości wody kilka razy dziennie.
Zapalenie dziąseł
W pierwszym stadium zapalenia dziąseł i przyzębia wyróżnia się:
- rumieniowe zapalenie dziąseł: z takimi objawami jak: zaczerwienienie, niewielki obrzęk wolnego brzegu dziąsła, niewielki ból;
- wrzodziejąco-martwicze zapalenie dziąseł z intensywnym przekrwieniem, owrzodzeniami, dysfagią, nieświeżym oddechem.
Praca zębów może być nadmierna lub wręcz niewystarczająca (słabe zgrzytanie zębów, zapalenie stawów zębowych, zła karma, zbyt twarda lub przeciwnie, zbyt miękka).
- Zalety homeopatii
Niektóre rasy psów (yorkshire, pudle, bokserki) i wiele kotów cierpią na zapalenie dziąseł, paradontozę lub ropnie. Homeopatia uwzględnia wrażliwość niektórych osobników na te choroby. Podane wcześnie leki homeopatyczne pozwolą uniknąć powikłań, będą alternatywą dla antybiotyków, które w dłuższej perspektywie nie są pozbawione skutków ubocznych.
- Leczenie
3.1. W stadium zapalenia rumieniowego dziąseł
- Aby oczyścić zęby i usunąć przekrwienie dziąseł, można nanieść na zmianę glinkę w proszku lub propolis i podać:
– Belladonna 5 CH.
– Apis 5 CH, 3 do 5 granulek codziennie rano i wieczorem 1 tydzień w miesiącu.
- Jeśli zwierzę jest młode, w rasach predysponowanych, regularnie stosować Osteocynesine® od 1 do 3 tabletek dziennie przez 2 miesiące.
2
3.2. W stadium zapalenia wrzodziejąco-martwiczego
- Na zmiany chorobowe zrobić letnie rozcieńczenie Phytolacca® (1 łyżka na 2 łyżki wody): nakładać wacikiem na dziąsła 1 raz dziennie przez 1 tydzień w miesiącu i podawać :
– Mercurius solubilis 5 CH.
– Lachesis 5 CH, 3 do 5 granulek codziennie rano i wieczorem przez 1 miesiąc, a następnie 1 raz dziennie, 1 tydzień w miesiącu.
– Osteocynesine® systematycznie, od 1 do 3 tabletek dziennie przez 2 miesiące.
esiącu i podawać :
– Mercurius solubilis 5 CH.
– Lachesis 5 CH, 3 do 5 granulek codziennie rano i wieczorem przez 1 miesiąc, a następnie 1 raz dziennie, 1 tydzień w miesiącu.
– Osteocynesine® systematycznie, od 1 do 3 tabletek dziennie przez 2 miesiące.