„BABSKIE SPRAWY” W WETERYNARII I ODPOWIEDŹ HOMEOPATYCZNA

  1. CIĄŻA UROJONA

Ciąża urojona to stan kiedy suka (lub kotka) nie jest w ciąży, a pomimo to uaktywniają się u niej hormonalnie sterowane procesy, jakie normalnie zachodzą wtedy, gdy zwierze rzeczywiście w ciąży jest. Najcześciej jest to produkcją mleka i wówczas włączamy leki wstrzymujące ten proces, blokując jednocześnie wyciek pokarmu. Podczas urojonej ciąży może także dochodzić do zmian zachowania, np. do skomlenia, znoszenia zabawek do legowiska, „budowanie gniazda”, chowania się pod łóżko czy poszukiwaniu jamy, gdzie można spokojnie „urodzić” potomstwo. Obserwując objawy możemy pomóc zwierzęciu, podając mu odpowiedni lek lub leki. Poniżej podajemy listę leków homeopatycznych, które dobieramy w zależności od zaobserwowanych objawów.

Ricinus communis

Wyciek mleka. Stężenie 15 – 30 CH, 3x dziennie.

Lac caninum

Produkcja mleka. Stężenie 15 – 30 CH,  3x dziennie.

Ignatia amara

Samice, które w trakcie urojonej ciąży wyszukują sobie kryjówki. Obserwujemy pogorszenie nastroju zwierzęcia. Stężenie 15 – 30 CH, 1x dziennie.

Pulsatilla

„Dziewczyny” marudzą, znoszą zabawki na legowisko, domagają się głaskania, przytulania, zabiegają o uwagę opiekuna. Stężenie 15 – 30 CH 1x dziennie.

Sepia officinalis

Smutna, przygnębiona suka, która pilnuje swoich zabawek w legowisku, czasem wręcz broniło nich dostępu. Bywa przy tym nawet agresywna. Stężenie 15 – 30 CH, 1x dziennie.

  1. PRZEDŁUŻANIE SIĘ CIECZKI

Krwawienie trwa dłużej, niż normalnie ma to miejsce u danej rasy, czy osobnika, zazwyczaj ponad 5 tygodni. Obserwujemy objawy i dopasujemy do nich odpowiednie leki, które podajemy poniżej.

Sabina

Przedłużające się, obfite krwawienia, krew jest czerwona, ze skrzepami. Suczki nie czują się dobrze, poruszają się w sposób spowolniony. Stężenie 9 CH,  1 – 2x dziennie.

Phosphorus

Lek podawany w przypadku krwawień z różnych śluzówek. Stężenie 15 CH 1 – 3x dziennie.

Arnica montana

Lek, który wpływa na naczynia krwionośne redukując krwawienie. Stężenie 15 CH, 2x dziennie.

Hamamelis virginiana

Krew podczas cieczki jest ciemna, wyciek jest obfity. Lek ten oddziałuje na żyły. Stężenie 9 – 15 CH, 1 – 3x dziennie.

Luteinum

Dodajemy do leku podawanego dobranego ze względu na rodzaj krwawienia, przy długotrwałym krwawieniu.

Lek stosowany do regulacji gospodarki hormonalnej. Stężenie 9 CH, 1x dziennie.

  1. ZAPALENIE GRUCZOŁU MLEKOWEGO

Zapalenie gruczołu mlekowego może się pojawiać zarówno przy laktacji i karmieniu, jak również w czasie ciąży urojonej. Objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem, bólem w okolicy listwy mlekowej lub sutka. Mleko, które wyciśniemy z sutka miewa zmienioną barwę, może pojawić się ropa lub krwawa ciecz. Poniżej leki dostosowane do objawów z którymi mamy do czynienia.

Apis meliffica

Rozpoczynający się stan zapalny gruczołu mlekowego, charakterystyczny obrzęk, po ściśnięciu zostaje w skórze dołek “na palec”. Ulgę przynosi zimno, suczki często kładą się w rosie, kałużach, często oblizują wymiona, gdyż to przynosi im ulgę.

Stężenie 15 CH, 5x dziennie, a nawet częściej.

Belladonna

Zaczerwienienie, bolesność, objęte procesem chorobowym miejsce jest ciepłe i bardzo wrażliwe na dotyk. Czasem zwierze kuleje, kładzie się ostrożnie, nie może się nawet dotknąć chorego miejsca. Zapaleniu często towarzyszy gorączka.

Stężenie 9 – 15 CH,  2 – 5x dziennie.

Bryonia alba

Zaczerwienienie, bolesność. Samica leży i uciska bolesne miejsce, często unika jakiegokolwiek ruchu.

Stężenie 15 CH, 2 – 5x dziennie.

Lachesis mutus

Zsiniała, purpurowo-czerwona skóra na gruczole mlecznym, krwawa wydzielina z sutka. Podrażniona okolica bardzo wrażliwa na dotyk.

Stężenie 5 – 9 CH,  2 – 5x dziennie.