PLAN KOMUNIKACJI NAUKOWEJ
O badaniach w homeopatii i nie tylko

STODAL – syrop

    • Kaszel suchy czy mokry?

Prawidłowe określenie rodzaju kaszlu jest pierwszym krokiem na drodze do jego wyleczenia. Jest to trudne, ale podstawowym kryterium wyróżniania kaszlu jest obecność wydzieliny w drogach oddechowych lub jej brak. Jeśli wydzielina jest obecna, mówimy wtedy o kaszlu mokrym(produktywnym). Jeżeli wydzieliny nie ma, a kaszel jest bardziej pokasływaniem, to mowa o kaszlu suchym(bezproduktywnym). W zależności od czasu trwania kaszlu mówić można także o kaszlu ostrym (do 3-4 tygodni) oraz kaszlu przewlekłym (powyżej 4 tygodni).

Syrop Stodal® jest syropem na kaszel różnego pochodzenia, towarzyszący infekcjom górnych dróg oddechowych. Syrop Stodal®, dzięki unikalnej kompozycji składników, łagodzi kaszel suchy i ułatwia odkrztuszanie  w kaszlu mokrym.

    • Jak Stodal radzi sobie z kaszlem towarzyszącym infekcjom?

Syrop Stodal® jest syropem znajdującym zastosowanie w kaszlu różnego pochodzenia, towarzyszącym infekcjom górnych dróg oddechowych. Syrop Stodal®, dzięki unikalnej kompozycji składników, łagodzi kaszel suchy i ułatwia odkrztuszanie  w kaszlu mokrym.

Syrop Stodal® nie wykazuje interakcji z innymi lekami. Syrop może być więc bezpiecznie stosowany z innymi lekami, w tym przepisywanymi na infekcję, której towarzyszy kaszel.

Nieznane są także działania niepożądane syropu Stodal®. Syrop jest wolny od: kodeiny, dekstrometorfanu, butamiratu, bromheksyny i ambrosolu, które mogą powodować działania niepożądane (link do podstrony „Jak leczyć kaszel”).
Syrop Stodal®, to syrop dla całej rodziny. Jest w dużej butelce 200 ml. Teraz jest z marką dozującą, która umożliwia łatwe i precyzyjne dawkowanie przez co syrop wystarczy na dłużej.

    • Jak stosować?

wskazania do stosowania
Syrop Stodal® jest syropem znajdującym zastosowanie w kaszlu różnego pochodzenia, towarzyszącym infekcjom górnych dróg oddechowych. Syrop Stodal®, dzięki unikalnej kompozycji składników, łagodzi kaszel suchy i ułatwia odkrztuszanie  w kaszlu mokrym.

dawkowanie  leku
Jedna butelka zawiera aż 40 dawek dla dzieci. Dzięki miarce dołączonej do syropu Stodal, precyzyjnie odmierzysz potrzebną ilość.

Dawkowanie i sposób podawania: stosować doustnie.

  • Dorośli: 15 ml syropu 3-5 razy dziennie.
  • Dzieci powyżej 6 lat: 5 ml syropu 3-5 razy dziennie.
  • Dzieci do 6 roku życia: wg wskazań lekarza.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

  • Kaszel – dowiedz się więcej
    • Czym jest kaszel?

Kaszel może być również zwykłą reakcją na podrażnienie dróg oddechowych przez czynniki zewnętrzne ( zimno, zanieczyszczenia środowiska, dym).

Kaszel występuje często. Mimo, ze sam w sobie nie jest chorobą, jednakże nie można go lekceważyć. Może być objawem poważniejszej choroby, jak astma, alergia czy  krztusiec.

    • Dlaczego kaszlę?

Kaszel to naturalny odruch obronny naszego organizmu. Na skutek podrażnienia zakończeń nerwowych, które znajdują się w błonie śluzowej naszych dróg oddechowych dochodzi do prowokowania odruchu kaszlowego. Jego celem jest ochrona dróg oddechowych, w ten sposób usuwane są z nich wydzielina, śluz oraz ciała obce, które tam się znajdują i są niepożądane. Dzięki gwałtownemu wyrzuceniu powietrza z płuc, które nabiera prędkości nawet od 50 do 120m/s (w krtani) niepożądane substancje w drogach oddechowych są porywane i odkrztuszane. Wyróżnić można cztery fazy kaszlu:

  • podrażnienie zakończeń nerwowych,
  • faza wdechowa kaszlu,
  • kompresja, czyli zmniejszenie objętości płuc przy jednoczesnym zwężeniu światła oskrzeli do 50%,
  • wydech, połączony z gwałtownym wyrzutem powietrza.
    • Przyczyny kaszlu i jego rodzaje

Przyczyn kaszlu jest wiele, poczynając od tak błahych jak zmiana temperatury czy wilgotności wdychanego powietrza, poprzez infekcje a na groźnych schorzeniach i nowotworach kończąc.

Najczęściej kaszel występuje w przebiegu chorób infekcyjnych. Zazwyczaj są nimi infekcje wirusowe (przeziębienie, grypa, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, wirusowe zapalenie płuc), i bakteryjne (zapalenie gardła, angina, zapalenie płuc). Częstą przyczyna kaszlu jest przebywanie w pomieszczeniach z zanieczyszczonym powietrzem. Kaszel może być również powodowany przyczynami poza płucnymi, takimi jak refluks żołądkowo-przełykowy czy problemy z sercem, a także może być neurogenny ( nerwowe pokasływanie).

Kaszel suchy a kaszel mokry.

Kaszel suchy pojawia się zwykle na początku infekcji wirusowej. Nie przynosi on organizmowi żadnych korzyści, a jedynie męczy, więc należy go hamować, podając leki przeciwkaszlowe. Zdarza się, że kaszel suchy mija po kilku dniach lub też przechodzi w kaszel mokry. Ten rodzaj kaszlu, zwany również kaszlem produktywnym, jest sprzymierzeńcem w walce z chorobą, gdyż powietrze wyrzucane z płuc z dużą szybkością porywa ze sobą cząsteczki wydzieliny i drobnoustroje chorobotwórcze, bytujące w drogach oddechowych. Kolor wydzieliny pozwala także na określenie, co wywołało infekcję – bakterie (wydzielina żółtawa, zielona) czy wirusy (biaława wydzielina). Leczenie kaszlu produktywnego polega na wspomaganiu odruchu kaszlowego przez zażywanie leków wykrztuśnych, które pomagają w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny oraz mukolitycznych, które upłynniają wydzielinę oraz zmniejszają jej lepkość.

Jak rozpoznać rodzaj kaszlu?

Prawidłowe rozróżnienie rodzaju kaszlu jest trudne. Często, kiedy pojawia się kaszel, ruszamy do apteki, aby tam zakupić syrop, który pomoże pozbyć się uciążliwej dolegliwości. Wybranie odpowiedniego specyfiku jest ważne, gdyż hamowanie kaszlu mokrego może spowodować namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Jeśli mamy wątpliwości co do rodzaju męczącego nas kaszlu, warto sięgnąć po syrop, który można stosować zarówno na kaszel suchy, jak i na kaszel mokry. Dzięki temu pozbędziemy się uciążliwej dolegliwości, unikając jednocześnie nieprzyjemnych konsekwencji nieodpowiedniego leczenia kaszlu.

Syrop Stodal® jest na każdy rodzaj kaszlu towarzyszącego infekcjom górnych dróg oddechowych.

    • Jak leczyć kaszel?

W kaszlu suchym, który zwykle bywa bardzo męczący, stosujemy leki przeciwkaszlowe, aby zahamować odruch kaszlu.
W kaszlu mokrym stosujemy leki wykrztuśne, które ułatwią oczyszczenie dróg oddechowych. Jednak należy bardzo dokładnie sprawdzać jakie substancje czynne znajdują się w syropach. Należy uważać na:

  • kodeinę, która może powodować zaburzenia oddychania oraz może doprowadzić do uzależnienia; substancja przeciwwskazana u kobiet w ciąży, karmiących i małych dzieci
  • dekstrometorfan wpływa na układ nerwowy i może osłabiać koncentrację; substancji tej powinny unikać kobiety w ciąży i karmiące
  • butamirat może powodować zaburzenia żołądkowo – jelitowe oraz zmiany skórne
  • bromheksynę, która może powodować nudności, wymioty, reakcje skórne; jest przeciwwskazana u kobiet w ciąży i karmiących
  • ambroksol przenika przez łożysko i jest wydzielany z mlekiem matki; substancja ta może powodować nudności, biegunkę, wymioty.

Jeśli nie wiesz czy masz kaszel suchy czy mokry, zastosuj syrop Stodal®, który jest na każdy kaszel towarzyszący infekcji górnych dróg oddechowych. Syrop Stodal® zwiera składniki, które działają w kaszlu mokrym oraz w kaszlu suchym.
Syrop Stodal® jest wolny od: kodeiny, dekstrometorfanu, butamiratu, bromheksyny i ambrosolu.

    • Jak ograniczyć suchy kaszel ( porady)

Kaszel odgrywa ważna rolę w oczyszczaniu naszych dróg oddechowych, jednak potrafi być również bardzo męczący. Co robić aby zmniejszyć nasilenie kaszlu suchego? Można zastosować się do poniższych rad:

  • oczyszczać nos wodą morską
  • pić regularnie niegazowane napoje
  • nawilżać powietrze w pomieszczeniach, których przebywamy
  • obniżyć temperaturę pokojową
  • unikać ekspozycji na dym papierosowy , aby dodatkowo nie podrażniać śluzówki
  • w przypadku napadów  nocnego kaszlu spać z głową lekko uniesioną
  • Zabawy z chorym dzieckiem

W okresach wzmożonej zachorowalności i obniżonej odporności, rodzice mają przed sobą trudne zadanie: jak umilić dzieciom czas, kiedy całe dnie muszą spędzić w łóżku. Dzieci szybciej zdrowieją, gdy jesteśmy z nimi, przytulamy je, bawimy się z nimi. Przedstawiamy Państwu koncepcje paru zabaw, które możecie wykorzystać w trakcie opieki nad chorym maluchem:

  • Własne zoo
  • Przed Gwiazdką
  • Domowy teatrzyk
  • Jedzeniowa zgadywanka
  • Co to jest?
  • Czerwone korale
  • Wycinanki, wydzieranki
  • Ja rysuję, ty rysujesz
  • Poczytaj mi, mamo
  • Wizyta u lekarza

Własne zoo

Przynieś dziecku stare gazety, najlepiej kolorowe. Niech powycina zdjęcia przedstawiające różne zwierzęta. Potem przyklejcie zdjęcia do dużego, najlepiej sztywnego kartonu. Podpisz dużymi literami, jak się zwierzątka nazywają.

Oczywiście jeśli już umie pisać, może zrobić to samo. Zachęć, żeby narysowało alejki, drzewa, bramę i kasę. Podobnie można urządzić własny ogród, lub na przykład sklep spożywczy albo z zabawkami, gdzie wycięte obrazki będziecie układać na narysowanych półkach.

Przed Gwiazdką

Przedświąteczne chorowanie nie ma prawa być nudne. Tyle przecież trzeba zrobić… Łańcuchy – te najprostsze, z pociętego w paski papieru kolorowego, albo te piękne ze słomki i bibułki. Nasz chorutek nie będzie czuł się wyłączony z przygotowań do świąt. Przeciwnie, jego praca będzie naprawdę bezcenna. Bo kto ze zdrowych, zabieganych domowników miałby czas na zrobienie pięciometrowego łańcucha?! Gwiazdki – kto jeszcze umie robić piękne, białe gwiazdeczki z długich kawałków papieru? Jeśli nie mama, to może babcia. Nauka jest żmudna, ale za to jakie efekty! Zajęcie raczej dla starszych dzieci, bo trudne. Bombki – choinka z własnoręcznie zrobionymi ozdobami jest niepowtarzalna – żadna inna się do niej nie umywa. Rodzaj dekoracji zależy od twojej inwencji i umiejętności dziecka. Mogą być robione z kordonka na szydełku, wydmuszek oblepionych watą, z papieru kolorowego, z bibułki, wstążki, z powyginanego drutu, z ciastoliny. Można nawet zawiesić na choince wycięte rysunki dziecka – Mikołaja, bałwanka czy gwiazdki. Szopka – niech dziecko narysuje i wytnie wszystkie potrzebne figurki. U dołu każdej z nich trzeba zostawić trochę miejsca, żeby można było ją zagiąć i przykleić. Na szopkę nada się po oklejeniu lub pomalowaniu pudełko po butach albo jakiejś zabawce. Wersja uproszczona: figurki wycinamy z jakiegoś obrazka przedstawiającego stajenkę ze Świętą Rodziną.

Domowy teatrzyk

To świetny sposób na nudę. Jeśli nie macie w domu gotowych pacynek, możesz je zrobić razem z dzieckiem. Wykorzystaj stare dzianinowe rękawiczki z palcami. Mogą być nawet trochę dziurawe, byle były czyste. Macie pole do popisu – oczy z guzików, buzia z kawałka włóczki lub materiału, włóczkowe albo nitkowe włoski, czapeczka i szalik z jakiegokolwiek skrawka materiału… Oczywiście pacynki muszą być dwie, żeby mogły ze sobą rozmawiać. Niech dziecko wymyśli dla nich imiona. A potem bawcie się w teatr na całego – najpierw ty wystawiasz wymyślaną na poczekaniu sztukę dla dziecka, potem ono dla ciebie, jeśli tylko jest w stanie. Nie staraj się zbyt komplikować fabuły, niech pacynki mają te same problemy, co wy – co zrobi Gucia, kiedy Miecio nie chce wstać rano do przedszkola, wypić mleka albo kąpać się wieczorem?

Jedzeniowa zgadywanka

Choremu człowiekowi zazwyczaj nie chce się jeść. Nie wmuszaj w malucha jedzenia. Nie umrze z głodu, nie jedząc dzień czy dwa. Jeśli jednak nie ma obolałego gardła i nie odmawia przełykania czegokolwiek, możesz zaproponować mu „jedzeniową zgadywankę”. Przygotuj maleńkie kawałki kilku lubianych przez dziecko potraw, zasłoń mu oczy i dawaj po kawałeczku. Niech próbuje zgadnąć, co właśnie dostał! Żeby było sprawiedliwiej, możecie bawić się na zmianę – raz zgaduje dziecko, raz mama. Tylko niech każdy ma swój widelec, żebyś się nie zaraziła! Do zabawy nie potrzebujesz wcale wyszukanych produktów – wykorzystaj to, co akurat jest w domu: chleb, żółty ser, herbatniki, jabłko pokrojone w kostkę. Musisz wiedzieć że, grypa wywołuje najczęściej zanik łaknienia u dziecka.

Co to jest?

Zawiąż dziecku oczy i dawaj mu do ręki różne przedmioty – na przykład łyżkę, ołówek, zegarek, pastę do zębów, jabłko. Niech zgaduje, co to jest!

Czerwone korale

To coś dla dzieci, które już rozumieją, że koralików nie wolno wkładać do buzi, i mają na tyle sprawne rączki, że nawlekanie nie sprawi im trudności. Potrzebne są paciorki (można je kupić w sklepach z zabawkami, w pasmanterii, a w ostateczności zastąpić guzikami – zawsze jakieś w domu się znajdą) i żyłka lub mocna nitka. Nawlecz sama i dobrze zabezpiecz pierwszy koralik – nie ma nic gorszego, niż kiedy rozsypuje się prawie gotowe dzieło!

Wycinanki, wydzieranki

Może się trochę naśmieci, ale z udanego dzieła na pewno dziecko będzie dumne. Potrzebny jest papier kolorowy i ewentualnie nożyczki (dla starszaków, które się nie skaleczą, no i nie zrobią wycinanek z pościeli). Potem kolorowymi kawałkami papieru można ozdabiać np. kubki, szklanki, talerzyki (najlepiej jednorazowe, jeśli są w domu), pudełka na zabawki, szkatułki na skarby, a ze zwykłej butelki zrobić kolorowy wazon.

Ja rysuję, ty rysujesz

Rysować da się nawet w łóżku – wystarczy podłożyć dużą książkę w twardej okładce, albo choćby tacę. Rysując lekarza, lekarstwa i dziecko leżące w łóżku, pomaga się „oswajać chorobę”. Małemu dziecku możesz rysować ty – tak jak umiesz. Rysunki muszą być proste i czytelne, a niekoniecznie piękne czy wiernie oddające rzeczywistość. Pytaj malucha: „Dom ma okienko, co jeszcze mam narysować? Jakiego koloru ma być dach? Co będzie na dachu? Czy koło domku będą rosły kwiatki? Duże czy małe? W jakim kolorze?” Jeśli dziecko lubi rysować samo, niech to robi, ale koniecznie zainteresuj się jego dziełem. I nie zbywaj go zdawkowym „jakie ładne”, ale omów, co jest na obrazku, dopytaj się o szczegóły, powiedz, co ci się najbardziej podoba i dlaczego.

Poczytaj mi, mamo

Warto wykorzystać czas choroby na nadrobienie zaległości w lekturach. Staraj się jak najwięcej czytać dziecku. „Pan Kotek był chory” albo „Spotkał katar Katarzynę” powinny być przyjęte z dużym zrozumieniem. Można też się wesprzeć (ale tylko wesprzeć!) kasetami i płytami z nagranymi wierszykami i bajkami dla dzieci.

Wizyta u lekarza

Dzieci lubią bawić się w to, czego doświadczyły. W zabawie oswajają tę sytuację. Niech maluch będzie lekarzem, do którego przyprowadzisz chore misie i lalki. Trzeba je badać, oglądać im gardła, dawać lekarstwa. Może potrzebny jest zastrzyk? A może lalka musi leżeć w łóżeczku? Na pewno „pan doktor” zechce dać dobry przykład i pokaże misiowi, jak trzeba połykać syropek, nawet kiedy jest niesmaczny. Wytłumaczy też, dlaczego na przykład nie można wychodzić na dwór.

STODAL® Postać farmaceutyczna: syrop. Skład jakościowy i ilościowy: produkt złożony. Wskazanie do stosowania: kaszel różnego pochodzenia, towarzyszący infekcjom górnych dróg oddechowych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny:
BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja

 

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.