“DZIŚ MOGĘ Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ STWIERDZIĆ, ŻE EFEKTY [HOMEOPATII] SĄ IMPONUJĄCE.”,
STWIERDZA BENJAMIN DESBOIS, HODOWCA KRÓW MLECZNYCH

Międzynarodowe Targi Rolnicze odbyły się w Paryżu w dniach 26 lutego – 6 marca 2022 r. Jest to wiodące wydarzenie rolnicze we Francji i na świecie. Dla zwiedzających jest to okazja, aby dowiedzieć się więcej o bardzo zróżnicowanych technologiach w rolnictwie.

Z myślą o czytelnikach portalu MyHomeOneChoice chcieliśmy skorzystać z okazji i przyjrzeć się roli homeopatii, jaką może odegrać w przypadku zdrowia zwierząt w gospodarstwie.

Rozmawialiśmy z Benjaminem Desbois, który ma 35 lat i jest hodowcą krów mlecznych w Guérande w regionie Loire-Atlantique. Odkąd przejął rodzinne gospodarstwo, leczy swoje krowy homeopatią.

Od 4 pokoleń Twoja rodzina zajmuje się hodowlą bydła mlecznego, a gospodarstwo przechodziło z ojca na syna. Dlaczego zdecydowałeś się na leczenie krów homeopatią?

Bardzo szybko zorientowałem się, że ekologia to przyszłość. Proces ten rozpoczęliśmy z moim ojcem już jakiś czas temu : oczyściliśmy gleby, wystarczyło tylko pozbyć się antybiotyków, które podawaliśmy naszym krowom.

Zanim przejąłem rodzinną firmę w 2010 r., przez dwa lata pracowałem w gospodarstwie, w którym stosowano wyłącznie granulki homeopatyczne. Mojemu byłemu szefowi zadałem wszystkie możliwe pytania, odbyłem kilka szkoleń i postanowiłem zastosować tą samą metodę we własnym gospodarstwie.

Czy łatwo było się przestawić? 

Na początku myślałam, że sam dam radę, ale po jakimś czasie okazało się że potrzebuję do pomocy drugiej osoby! Celem było sporządzenie bardzo dokładnego opisu każdej krowy, po to aby znaleźć dla niej najbardziej odpowiednią terapię homeopatyczną, a każda krowa oczywiście jest wyjątkowa. Problem polega na tym, że sam nie mogę być całkowicie obiektywny. Zapisuję więc wszystko, co wiem o swoich stu krowach, a mój kolega robi to samo w swoim gospodarstwie i ze swoimi krowami, porównujemy nasze opisy, sporządzamy profil i szukamy odpowiednich granulek. Zawsze też, gdy potrzebujemy pomocy, dzwonimy do weterynarza. Nasze poszukiwania trwają długo ale najczęściej trafiamy w dziesiątkę, a co interesujące, gdy już znajdziemy odpowiednie granulki, nie musimy zmieniać naszych ustaleń. Na początku wszystko zapisywaliśmy na małych karteczkach, ale teraz korzystamy z pliku komputerowego, do którego możemy zaglądać w każdym roku i wiemy, że przy takiej a takiej chorobie, krowa będzie potrzebowała takiego a takiego leczenia homeopatycznego. To bardzo proste.

Na jakie schorzenia działa homeopatia?

Dolegliwości u krów są najczęściej podobne. Zazwyczaj to mastitis czyli zapalenie wymion, które prowadzi do pogorszenia jakości mleka. Krowy cierpią również z powodu rogów, które wrastają im w skórę. Następnie ropnie, infekcje oczu i wszystko, co jest związane z cieleniem się. Na wszystkie te dolegliwości stosuję homeopatię i działa bardzo dobrze. Ja sam nigdy wcześniej nie leczyłem się homeopatią i dlatego nie byłem szczególnie zainteresowany i przekonany do tego aby stosować homeopatię u moich krów. Pamiętam nawet, że na początku niektórzy koledzy mówili mi, że zamierzam podawać cukier zwierzętom! Dziś mogę z całą pewnością stwierdzić, że efekty stosowania homeopatii są imponujące. I proszę nie mówić mi o placebo, skoro nawet nie mówię mojej krowie, że podaję jej coś, co ma ją wyleczyć!

Czy zauważyłeś poprawę stanu zdrowia krów?

Tak, i to bardzo wyraźnie. Dzięki homeopatii można leczyć problemy leżące u podstaw choroby. W związku z tym nawroty są bardzo rzadkie.
Wcześniej krowa mogła mieć kilka ataków mastitis co kilka tygodni. Obecnie leczenie jest zindywidualizowane, nie ma skutków ubocznych i jest leczeniem długoterminowym. Moje krowy mają się bardzo dobrze!

Jakie są zalety i wady leczenia homeopatycznego?

Ogromną zaletą jest prosta i szybka administracja o każdej porze dnia. Umieszczam kilka granulek w pipecie i wkładam je bezpośrednio do sromu. Próbowałem podawać granulki do pyska ale moje krowy za bardzo się nimi bawiły! Jest to duży plus, ponieważ antybiotyki są zazwyczaj wstrzykiwane przez wymię podczas dojenia, co może być stresujące zarówno dla krowy jak i hodowcy, dlatego cieszę się że wszyscy możemy uniknąć tego dodatkowego stresu.
Kolejną zaletą stosowania homeopatii jest to, że dzięki obowiązkowym opisom naszych zwierząt poznajemy je jeszcze lepiej. Czuję się związany z moimi krowami, które właściwie znam na pamięć!

Jeśli chodzi o koszty, homeopatia wcale nie jest droższa, a wręcz przeciwnie. Jedyną wadą jest to, że potrzebuję specjalnego magazynu do składowania leków w gospodarstwie. W ciągu roku robię około dwóch dużych zamówień w aptece, proszę sobie wyobrazić ile tubek potrzebuję dla stu krów! Czasami jest trochę bałaganu i trudno się w nim odnaleźć, ale daję radę.

Szczerze mówiąc, minęło już 10 lat, odkąd stosuję homeopatię i nie wyobrażam sobie abym mógł powrócić do stosowania medycyny konwencjonalnym.