Niektóre schorzenia układu pokarmowego u zwierząt

Problemy żołądkowe

Biegunki

Biegunki są objawami choroby, nie zaś chorobą samą w sobie. Mogą być one spowodowane zarówno poważną chorobą, jak też łagodnym zapaleniem jelit. Kilka podstawowych zaleceń to zapewnienie zwierzęciu dostępu do wody, żeby uniknąć odwodnienia, 24 godzinny post, a następnie lekkostrawna dieta oraz podanie probiotyku. W przypadku ostrej biegunki bardzo pomoce są leki homeopatyczne. Dobierzemy je ze względu na rodzaj stolca:

 • Arsenicum album, jeśli biegunka jest wodnista, zwierze ma drgawki i jest mu zimno, w przypadku zatrucia, kiedy piję wodę małymi łykami i prowadzi to do wymiotów.
 • Podophylium – na luźny, papkowaty stolec.
 • Aloe – luźny, papkowaty stolec, któremu towarzysza słyszalne wiatry.
 • Sulphur – w przypadku żółtej biegunki, która potrafi być szczególnie nieprzyjemna w zapachu. Pacjentowi jest gorąco, szuka chłonnego miejsca, żeby się położyć.
 • Nux vomica, kiedy mamy do czynienia z biegunką z przejedzenie. Zazwyczaj wtedy, kiedy nasz podopieczny zyska niekontrolowany dostęp do smakołyków, a przykład zje wszystko, co zostało przygotowane na na nasz niedzielny obiad. Albo po uczcie w śmietniku.
 • Capsicum, kiedy biegunka spowodowana jest stresem, zwłaszcza spowodowanym oddaleniem od domu. Capsicum sprawdza się dobrze w schroniskach dla zwierząt, a także kiedy na biegunkę cierpią kociaki i szczeniaki, które właśnie znalazły nowy dom.

Wymioty

Podobnie jak biegunki, wymioty są objawami choroby, nie zaś chorobą jako taką. Aby skutecznie diagnozować i  leczyć wymioty musimy przede wszystkim stwierdzić, czy mają one charakter ostry, czyli występują od niedawna i powtarzają się często, czy też charakter ich jest przewlekły ( występują od ponad tygodnia, powtarzają się cyklicznie i stopniowo powodują pogorszenie się stanu zdrowia zwierzęcia ). Leczenie homeopatyczne powinno zatem poprzedzone być uważną obserwacją pacjenta. Celnie dobrany lek/leki homeopatyczne – podane odpowiednio wcześnie  – pozwalają zwierzęciu szybko odzyskać zdrowie, a w przypadku wymiotów przewlekłych ograniczają skutki odwodnienia, zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej i gospodarki wodno-elektrolitycznej. Warto zwrócić uwagę, że leki te mogą być łączone, jeśli daje się wyróżnić wiele objawów występujących jednocześnie. Poniżej przedstawiamy różne zespoły objawów oraz odpowiadające im leki:

 • jeśli przyczyną wymiotów jest przejedzenie – Antimonium crudum 5 CH, 3 do 5 granulek co godzinę, aż do ustąpienia objawów chorobowych; Nux vomica  5 CH, 3 do 5 granulek co godzinę 3-4 razy, następnie rano, w południe i wieczorem przez 3 do 4 dni.
 • jeśli podejrzewamy, że wymioty są spowodowane zjedzeniem nieświeżego jedzenia podamy Arsenicum album 9 CH, 3 do 5 granulek 3-4 razy co godzinę, potem rano, w południe i wieczorem przez tydzień.
 • gdy zapalenie żołądka nastąpiło po zimnej kąpieli lub spożyciu surowych warzyw/ owoców, albo jeśli wymionom towarzyszy wzmożone pragnienie: Bryonia 9 CH, 2 do 5 granulek 3 razy co godzinę, następnie rano, w południe i wieczorem przez przez 3 do 4 dni.
 • jeśli wymioty – bez względu na ich przyczynę – nasilają się pod wpływem ruchu, jeśli poprzedza je kaszel, jeśli są one podbarwione krwią , podać Ipeca 5 CH 3 do 5 granulek co godzinę, trzy do czterech razy rano i wieczorem, przez tydzień.
 • gdy wymioty wystąpiły po zjedzeniu pokarmu o dużej zawartości tłuszczu (np. karmy dla kotów) – podajmy Ipeca 5 CH, Pulsatillę 5 CH co godzinę 3-4 razy, następnie rano i wieczorem, przez 3-5 dni.
 • w przypadku wymiotów po wypiciu mleka (częste u młodych): Magnesia carbonica, 3 do 5 granulek, codziennie rano i wieczorem, do momentu ustania dolegliwości.
 • zawsze wtedy, gdy wymioty przynoszą zwierzęciu ulgę: Nux vomica 5 CH, od 2 do 5 granulek co 2 godziny (3-4 razy), następnie rano, w południe i wieczorem, aż do całkowitego wyzdrowienia zwierzęcia; Antimonium crudum 5 CH od 2 do 5 granulek co 2 godziny 3-4 razy, następnie rano, w południe i wieczorem, przez 4 do 5 dni. Można dodać Phosporus 15 CH (rano i wieczorem), jeśli pojawiają się wymiotu po wypiciu wody.

Zaparcia

Homeopatia oferuje całą gamę leków, który dobieramy pod kątem rodzaj stolca i poziom trudności wydalania. Oto lista leków, które możemy zastosować ze względu na specyfikę zaparcia, z jakim mamy do czynienia:

 • Silicea 9 CH, 2-3 razy dziennie, przy atonicznym zaparciu z zwierząt ze skłonnością do pasożytów jelitowych. W trakcie wydalania stolec częściowo wychodzi na zewnątrz, a następnie cofa się.
 • Natrum muriaticum: najpierw 9 CH raz dziennie, następnie 15 CH dwa razy w tygodniu. Stosujemy przy uporczywym zaparciu u zwierząt, które albo piją nadmiernie dużo, albo zbyt mało. Zwierzęta takie preferują smak słony, są wychudzone i smutne.
 • Opium 9 CH, 2 razy dziennie, albo 30 CH zaraz po wyjściu z narkozy. Opium zalecane jest przy zatwardzeniu spowodowanym spowolnieniem perystaltyki, stolec jest czarny, bez parcia. Ten rodzaj zatwardzenie pojawia się często po operacjach, w wyniku działanie środków anestezjologicznych.
 • Nux vomica 9 CH, raz dziennie, przy uciążliwych zaparciach do 3 razy dziennie. Stosujemy, kiedy zatwardzeniu towarzyszy parcie na stolec i jednoczesny problem z wypróżnieniem. Przypadłość ta występuje zwłaszcza u zwierząt nerwowych, wrażliwych na huk, światło i zapachy.