W dniach 10-16 kwietnia 2012 w ponad 40 krajach na pięciu kontynentach obchodzimy Światowy Tydzień Homeopatii pod hasłem „Homeopatia i bezpłodność”.

10 kwietnia, dzień urodzin twórcy homeopatii Samuela Hahnemanna, rozpoczyna coroczne obchody Światowego Tygodnia Homeopatii koordynowane przez Światową Organizację na rzecz Promocji Homeopatii (WHAO[1]). W tym czasie w krajach zrzeszonych w WHAO prowadzone są działania edukacyjne przybliżające wiedzę o homeopatii w formie wykładów, konferencji oraz przekazów kierowanych do mediów. Tematem przewodnim jest zawsze wybrana jednostka chorobowa oraz możliwości jej leczenia z zastosowaniem terapii homeopatycznej. W tym roku lekarze homeopaci z całego świata będą informować opinię publiczną, jak leki homeopatyczne mogą pomóc w poprawie płodności u kobiet i mężczyzn.

Niepłodność jest problemem dotykającym wiele osób
Szacuje się, że problem niepłodności dotyka obecnie około 15 procent par w wieku reprodukcyjnym. Na ogół uważa się, że to kobieta ma trudności z zajściem w ciążę. Tymczasem problem ten dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn – przyczyny niepłodności występują u 35 procent kobiet i u 35 procent mężczyzn, w 10 procentach leżą po obu stronach, a w 20 procentach przypadków nie da się jednoznacznie określić powodu braku potomstwa.[2]

Pary, które przez dłuższy czas podejmują nieudane próby posiadania swojego dziecka, zwykle sięgają po wszelkie osiągnięcia nowoczesnej medycyny. Jednak zalecane terapie nie zawsze przynoszą rozwiązanie problemu. Brak pozytywnych rezultatów często długotrwałego leczenia niekorzystnie odbija się na ich psychice. Podejmowane próby zapłodnienia in vitro niosą ze sobą skutki uboczne zarówno fizyczne jak i psychiczne. Sytuacja taka może niekorzystnie wpływać na wzajemne relacje między niedoszłymi rodzicami i stanowić zagrożenie dla trwałości ich związku. Toteż wiele osób szuka pomocy w medycynie komplementarnej, stale wzrasta także liczba konsultacji homeopatycznych – lekarz homeopata może bowiem zaoferować starającym się o swoje dziecko parom naturalne, efektywne rozwiązanie problemu niepłodności.

Homeopatia – nadzieja dla niepłodnych par
Leczenie homeopatyczne przynosi efekty w pokonywaniu barier zarówno fizycznych jak i emocjonalnych/mentalnych, które negatywnie wpływają na płodność. Jest to możliwe dzięki indywidualnemu i holistycznemu podejściu do każdego pacjenta w rozwiązywaniu jego problemów zdrowotnych. Leczenie bezpłodnych par zaczyna się od odpowiedzi na pytanie, dlaczego para jest niezdolna do poczęcia dziecka i co temu towarzyszy. I poznając te problemy, homeopata może przepisać leki, które wspierają organizm w radzeniu sobie ze stresem, efektami ubocznymi innych stosowanych kuracji i z niepokojem, który często tej sytuacji towarzyszy. Pary, które decydują się na leczenie homeopatyczne powinny być informowane, że mają więcej szans na powodzenie terapii, jeśli temu leczeniu poddadzą się wspólnie.
Leczenie niepłodności jest zwykle kosztowne i w wielu krajach stanowi znaczne obciążenie dla publicznego systemu ochrony zdrowia, a przeznaczone na ten cel środki nie zawsze przynoszą pozytywne rezultaty. Warto zatem wiedzieć, że leczenie lekami homeopatycznymi stanowi ułamek kosztów ponoszonych na poprawę płodności pacjentów – przy wysokiej jego skuteczności, potwierdzonej w badaniach klinicznych.
W kolejnym załączniku znajduje się omówienie trzech badań klinicznych dotyczących leczenia homeopatycznego w zaburzeniach płodności. Wszystkie te obserwacje jednoznacznie wskazują na pozytywny wpływ leczenia homeopatycznego w bezpłodności dotyczącej zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Dlatego warto rozpowszechniać takie informacje, aby coraz więcej par z tego typu problemami mogło spełnić swoje największe marzenie – zostania szczęśliwymi rodzicami  – także dzięki lekom homeopatycznym.

[1]WHAO – World Homeopathy Awareness Organization to organizacja non profit utworzona w 2005 roku z inicjatywy dr. Gabrielle Traub, San Diego/ California. Celem WHAO jest organizowanie współpracy na poziomie ogólnoświatowym w promowaniu homeopatii, planowanie i koordynowanie aktywności związanych z obchodami Światowego Tygodnia Homeopatii, wymiana doświadczeń w zakresie stosowania terapii homeopatycznej, wspieranie organizacji promujących homeopatię na całym świecie, gromadzenie materiałów i badań do kolejnych edycji Światowego Tygodnia Homeopatii, obchodzonych m. in. w Australii i Nowej Zelandii, w Belgii, Bułgarii, Czechach i na Słowacji, w Danii, Finlandii, Hiszpanii, Kanadzie, Niemczech, Indiach i Pakistanie, w Izraelu, Japonii, Kenii, na Litwie, w Portugalii, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Wielkiej Brytanii, USA, a także w Polsce. Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej jest stowarzyszone z WHAO.

[2] Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2007.