Homeopatia to zdrowy sposób leczenia, który wybrało już ponad 100 milionów Europejczyków. Połączony z właściwą dietą i aktywnością fizyczną pozwala pacjentom zachować równowagę i dobry stan zdrowia na długie lata. W ramach obchodów Światowego Tygodnia Homeopatii Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej kontynuuje działania edukacyjne pod hasłem „Homeopatia! To mi pomaga!”. Eksperci przedstawią najważniejsze korzyści płynące z homeopatii oraz najczęstsze obszary jej zastosowania.

Obchody Światowego Tygodnia Homeopatii rozpoczynają się co roku w dniu urodzin twórcy homeopatii dr. Samuela Hahnemanna – 10 kwietnia. W ponad 40 krajach prowadzone są działania edukacyjne z zakresu wiedzy o homeopatii w formie wykładów, wywiadów dla mediów, rozpowszechniania ulotek, broszur i wiadomości za pośrednictwem Internetu.
Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej po raz pierwszy przyłączyło się do międzynarodowych działań związanych z obchodami Światowego Tygodnia Homeopatii i planuje kontynuować tę inicjatywę w następnych latach. W tym roku środowisko lekarzy homeopatów chce podkreślić skuteczność homeopatii w leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego.

Leczenie homeopatyczne przynosi dobre rezultaty w stanach zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego. W przypadku problemów mechanicznych – urazów, złamań leki homeopatyczne skutecznie przynoszą ulgę w bólu, przyspieszają gojenie i bliznowacenie. Mogą także być pomocne w zachowaniu pełnej sprawności układu kostno-stawowego. Terapię homeopatyczną stosuje się w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), bólu kręgosłupa, osteoartrozy, fibromyalgii, osteoporozy czy nadwichnięcia stawów.

Homeopatia to komplementarna dziedzina medycyny, która może być stosowana jako samodzielne leczenie bądź wraz z innymi lekami w leczeniu ambulatoryjnym i szpitalnym. Leki homeopatyczne działają szybko, skutecznie i – co najważniejsze – bezpiecznie, stymulując naturalne reakcje organizmu. Potwierdziły to liczne badania kliniczne i obserwacje lekarzy praktyków. Leki homeopatyczne nie wywołują działań niepożądanych ani nie wchodzą w interakcje z innymi lekami.

Leczenie homeopatyczne znajduje szerokie zastosowanie w terapii powszechnie występujących dolegliwości zdrowotnych. Pozwala zwalczać stres, bezsenność, urazy fizyczne, ból, infekcje i stany zapalne. Homeopatia jest stosowana także w okulistyce, a lekarze na całym świecie polecają ją również kobietom w ciąży i niemowlętom.
Zalety leczenia homeopatycznego już dawno zostały odkryte przez znane osobistości, polityków, twórców kultury, sztuki, aż po hierarchów Kościoła. Do grona znanych aktorów stosujących ten skuteczny i nietoksyczny sposób leczenia należą Michael Caine, Toby Maguire, Jane Seymour, Catherina Zeta-Jones, John Wayne i inni. Wśród gwiazd muzyki, które zawdzięczają powrót do zdrowia właśnie dzięki homeopatii wymienia się Cher, Tinę Turner, Paula McCartneya, Georgea Harrisona, Paula Rodgersa, Annie Lenox, Moby. Leczenie homeopatyczne cieszy się dużym powodzeniem wśród sportowców, stosują je David Beckham, Hermann Maier, Martina Navratilova, Boris Becker. Do zwolenników homeopatii należy również brytyjska rodzina królewska. Na liście papieży leczonych za pomocą homeopatii wymienia się Grzegorza XVI, Piusa IX, Leona XIII, Piusa XII, Pawła VI, Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.

Pacjenci pozytywnie oceniają efekty leczenia homeopatycznego. W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania na grupie 700 pacjentów dotyczące skuteczności stosowania leków homeopatycznych.

69 proc. pacjentów poczuło pozytywną zmianę w swoim samopoczuciu, a 65 proc. stwierdziło ogólną poprawę zdrowia. Większość ankietowanych zauważyło poprawę stanu zdrowia fizycznego (81 proc.) i psychicznego (79 proc.), a ponad połowa (55 proc.) zmniejszyła ilość przyjmowania leków przeciwbólowych. 71 proc. badanych potwierdziło, że istotna jest dla nich możliwość zmniejszenia przyjmowania leków chemicznych po włączeniu do stosowania leków homeopatycznych. Ostatecznie aż 90 proc. ankietowanych pacjentów rekomenduje lekarzy polecających leczenie komplementarne.

Homeopatia jest komplementarną częścią medycyny, uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz kraje Unii Europejskiej. Istotą leczenia homeopatycznego jest pobudzanie organizmu do uzyskania naturalnej, wewnętrznej równowagi. Homeopatia pobudza organizm do walki z chorobą, wzmacniając jego wewnętrzne siły odpornościowe.