Światowej sławy autorytet w dziedzinie homeopatii – profesor Michael Frass z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu przedstawił najnowsze badania naukowe na temat zastosowania leków homeopatycznych w Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, onkologii i w medycynie paliatywnej podczas seminarium zorganizowanego przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów (WSHLiF) we współpracy z Polskim Towarzystwem Homeopatii Klinicznej (PTHK).

Wyniki badań prowadzonych przez profesora Michalea Frassa wykazały, że leczenie homeopatyczne ma wpływ na odległy wynik leczenia pacjentów leczonych z powodu sepsy na oddziale intensywnej opieki medycznej.) Sepsa (zwana też posocznicą) jest zespołem ogólnoustrojowej reakcji zapalnej organizmu (SIRS) wywołanym zakażeniem. W warunkach oddziału intensywnej terapii bardzo często dochodzi do sepsy, a jej leczenie jest długotrwałe i obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. W takcie wykładu pan profesor Frass przedstawił badanie kliniczne dotyczące zastosowania leków homeopatycznych w tym schorzeniu. Randomizowanym badaniem klinicznym objęto 70 pacjentów z ciężka sepsą. Połowie z nich oprócz leczenia standardowego podano placebo, a drugiej części dołączono leczenie homeopatyczne. W 30 dniu badania żyło 27 pacjentów, którym podawano dodatkowo leki homeopatyczne (81,8 proc.) oraz 23 pacjentów przyjmujących placebo (67,7 proc.). Po 180 dniach badania wyniki przedstawiały się jeszcze bardziej na korzyść leczenia z włączeniem homeopatii: przeżyło 25 pacjentów przyjmujących homeopatię (75,8 proc.) oraz 17 pacjentów otrzymujących dodatkowo placebo (50 proc). Badanie to opublikowano w czasopiśmie Homeopathy 2005.

Leczenie homeopatyczne stosuje się również wspomagająco w oddziale intensywnej opieki medycznej w leczeniu niewydolności oddechowej, przejściowego niedokrwienie mózgu oraz różnego typu zatruć.

Profesor Michael Frass przedstawił również wyniki badania przeprowadzonego w latach 2004-2007 w Klinice Uniwersyteckiej w Wiedniu na grupie pacjentów z chorobami onkologicznymi. Podanie homeopatii miało na celu zniwelowanie negatywnych skutków chemioterapii oraz radioterapii. Wśród 50 badanych pacjentów, 80 proc. stwierdziło u siebie poprawę jakości życia po zastosowaniu leków homeopatycznych, natomiast 20 proc. zaobserwowało poprawę ogólnego samopoczucia.

***
Michael Frass jest profesorem Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. W swojej pracy naukowej zajmuje się zagadnieniem intensywnej terapii, a także prowadzi badania dotyczące zastosowania leków homeopatycznych w Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej oraz medycyny ratunkowej.

***
Homeopatia jest komplementarną częścią medycyny, uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz kraje Unii Europejskiej. Stosuje ją już ponad 100 milionów Europejczyków. Istotą leczenia homeopatycznego jest pobudzanie organizmu do walki z chorobą, wzmacniając jego wewnętrzne siły odpornościowe.
Leki homeopatyczne działają szybko, skutecznie i – co najważniejsze – bezpiecznie. Potwierdziły to liczne badania kliniczne i obserwacje lekarzy praktyków. Leki homeopatyczne nie wywołują działań niepożądanych, a także nie wchodzą w interakcje z innymi lekami. W wielu krajach na świecie leki homeopatyczne są pierwszym wyborem w profilaktyce i w leczeniu powszechnych schorzeń takich jak przeziębienia czy migreny. Homeopatia jest stosowana także w okulistyce, a lekarze na całym świecie polecają ją również kobietom w ciąży i niemowlętom. Homeopatia może być stosowana jako jedyne leczenie lub w połączeniu z terapią konwencjonalną, łagodząc objawy działań ubocznych silnych środków, na przykład sterydów i antybiotyków lub chemioterapii.

Aktywność polskich towarzystw naukowych w propagowaniu wiedzy z zakresu stosowania leków homeopatycznych w praktyce lekarskiej oraz współpraca z takimi autorytetami medycznymi jak prof. Frass świadczą o rozwoju i coraz silniejszej pozycji homeopatii w Polsce.