23 marca 2010 w Parlamencie Europejskim odbył się Europejski Dzień Homeopatii, zorganizowany przez organizacje reprezentujące homeopatię w Brukseli i pod patronatem irlandzkiej eurodeputowanej, Marian HARKIN (ALDE). Jego głównym przesłaniem był apel do polityków o zintegrowanie homeopatii z obecnie funkcjonującym sestemem opieki zdrowotnej w Europie, w celu zapewnienia pacjentom korzyści płynących z leczenia homeopatycznego.

Europejski Dzień Homeopatii, organizowany od 2008 roku, jest okazją dla homeopatii, żeby zaprezentować nowe kierunki rozwoju, nawiązać dialog z przedstawicielami instytucji europejskich i określić swoje postulaty, co do rozwiązań legislacyjnych dotyczących sektora, co zostało przedstawione w ostatniej części konferencji.

W tym roku podczas Europejskiego Dnia Homeopatii odbyły się liczne wykłady i prelekcje przedstawiające zalety terapii homeopatycznej w kontekście medycznym oraz systemu ochrony zdrowia. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej, 75 proc. Europejczykówwie, czym jest homeopatia, a 29 proc. sięga po tę formę leczenia. Wzrost zastosowania i popularności homeopatii wśród europejskich pacjentów i lekarzy sprawia, że środowiska te domagają się uznania homeopatii jako integralnej części medycyny i wprowadzenia jej do systemu publicznej opieki zdrowotnej.
Spotkanie w Brukseli miało zachęcić europejskich polityków do uregulowania spraw prawnych i systemowych dotyczących nauczania i finansowania leczenia homeopatycznego. Na obchodach trzeciego Europejskiego Dnia Homeopatii wśród licznie zaproszonych gości znaleźli się nie tylko przedstawiciele pacjentów, lekarzy i stowarzyszeń homeopatycznych, ale też reprezentanci instytucji europejskich oraz przedstawiciele władz krajów członkowskich. Wśród prelegentów wystąpili między innymi:
– Marian Harkin – poseł do Parlamentu Europejskiego z Irlandii Północnej. Członek Komisji PE ds. zatrudnienia i spraw społecznych
– Stephen Gordon – Sekretarz Generalny European Central Council of Homeopaths (ECCH) oraz European Federation for Complementary and Alternative Medicine (EFCAM)
– Enid Segall – Prezes European Federation of Homeopathic Patient’s Associations (EFHPA)
– Thomas Breitkreuz – Dyrektor oddziału medycyny wewnętrznej Szpitala Herdecke, Niemcy. Przewodniczący Komisji C, Bundesinstituts fur Arzneimittel UND Medizinprodukte (BfArM)
– Ken Mayne – homeopata, Prezes Stowarzyszenia Homeopatów Irlandzkich w Wielkiej Brytanii.

Wśród uczestników z Polski udział w Europejskim Dniu Homeopatii wzięła Prezes PTHK dr Ewa Wojciechowska.